akull-naja

Dy fjalë për Zvicërlandin në 1 Gusht

with 72 comments

1 Gushti është festa kombëtare e Zvicrës. Para 716 vjetësh, përfaqësuesit e mençur të tre kantoneve, Shvic, Uri dhe Untervald, nënshkruan një pakt, i quajtur Pakti Federal, ku angazhohen t’i ofrojnë njëri-tjetrit çdo lloj ndihme e mbështetje, me të gjitha forcat, pa kursyer as jetën, as mallin, në luginat e tyre dhe jashtë, kundër kujtdo, i cili, me çdo lloj veprimi armiqësor, do cënojë personat apo mallin e tyre… Në atë kohë, bëjnë pjesë në Perandorinë e Shenjtë Romano-Gjermanike, dhe përpiqen të sigurojnë pavarësinë nga Habsburgët. Shumë ujë ka rrjedhur që atëhere. Zvicra është sot një Konfederatë me 26 kantone, me 4 gjuhë zyrtare: gjermanisht, frengjisht, italisht dhe retoromane (shqipja flitet me shumë se e katërta 🙂) dhe me demokraci direkte si sistem politik.

Zvicra e ka marrë emrin pikërisht prej njërit prej kantoneve te quajtura “primitive”, Shvicit (Schwytz).

1 Gushti festohet me zjarre e me fishekzjarre, me birrë e me salsiçe, dhe me muzikën “tradicionale” zvicerane, salcën. 🙂

Ja dhe ca foto nga Zvicërlandi im i dashur :

Zvicërland
Advertisements

Written by ak'll

Gusht 1, 2007 te 1:12 pm

Postuar te Uncategorized

72 Përgjigje

Subscribe to comments with RSS.

 1. Natyrisht,mahnitese pamjet nga Zvicrra.Por mbi gjithe keto bukuri qendron ai pakt mbi 700-vjecar qe eshte aq solid,sa cdo komb i ka ziline.Nje pasqyre ku kombet qe duan perparimin(a s’jemi nje nga ata?)te shikohen dhe te ecin mbi keto gjurma.Sa mire do te qe!Po ku degjojne baballaret tane te nderuar te kombit nga ai vesh?!
  Gjithe te mirat akull-naja!
  Perparim Hysi,1 gusht 2007

  Perparim

  Gusht 1, 2007 at 3:53 pm

 2. Zvicra eshte per tu admiruar si per standartin e jetes dhe per natyren aq te mrekullueshme.

  Gezuar Festen!

  belle_fleur

  Gusht 1, 2007 at 3:57 pm

 3. Unë i admiroj më shumë për aftësinë e mirëkuptimit megjithëse flasin katër gjuhë të ndryshme dhe akoma shtrohet pyetja a janë a s’janë komb, kaq pak gjëra të përbashkëta kanë në “themel”.

  Përshëndetje të dyve!

  akull-naja

  Gusht 1, 2007 at 4:17 pm

 4. gezuar festen dhe ja kalofsh sa me bukur sot!

  eni

  Gusht 1, 2007 at 4:35 pm

 5. Befsh qejf!

  ELAIS

  Gusht 1, 2007 at 4:59 pm

 6. ku je ti ne zvicer???????
  😀

  ervivi

  Gusht 1, 2007 at 11:18 pm

 7. FR, po ti? 🙂

  akull-naja

  Gusht 2, 2007 at 10:13 am

 8. Anglezet me humorin etyre te holle thone per zvicerianet….Jane gjermane frikacake!! 🙂
  Nuk kam patur ndonje simpati per Zviceren,por qe kur kam njojtur akull-najen sikur po filloj te ndryshoj mendim… 😉
  P.s. Akull se mos ju thua zvicerianeve qe ate barcolete me tregoi Leoni i peshkut!! 😛

  Anonymous

  Gusht 2, 2007 at 5:25 pm

 9. :))

  Pershendetje, Leon!

  akull-naja

  Gusht 2, 2007 at 5:27 pm

 10. Hafsa Zyberi ka pas kenu:

  “gezuar festat e clirimit,
  bashke me veprat madheshtore…..”

  “…. qesh e gzohu ti Zvicra jone,
  qesh e gzohu si ne pranvere,
  se na prin o partia jone,
  me ne kry o shokun…..” s’e vazhdokam dot mo….. 😉 😛

  Happy Holiday, Gletsch!

  Emigrant

  Gusht 2, 2007 at 5:42 pm

 11. Do gezojme, po qysh!

  Doje te thoshe gje “me ne kry shoqen Kalmi-Re?” 😛 🙂

  akull-naja

  Gusht 2, 2007 at 5:47 pm

 12. Jo, doja te thosha Akull-naja for Zvicerland’s PRESIDENT!!!

  Emigrant

  Gusht 3, 2007 at 12:16 pm

 13. Shshshtttt, se na hoqen qafe te dyve! 😉 🙂

  akull-naja

  Gusht 3, 2007 at 12:19 pm

 14. Faleminderit per mireseardhjen. 🙂
  Edhe pse me vonese… po Gezuar festen dhe nga une. me mire vone se kurre kane thene te moçmit… Shpresoj t’ja kesh kaluar sa me mire.
  Ishte nje postim i bukur dhe me informacione te vlefshme. te pakten per mua qe nuk di shume per Zvicren.

  🙂

  Beni

  Gusht 4, 2007 at 10:56 am

 15. Ben,
  mire se erdhe dhe ketu!
  🙂

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 11:34 am

 16. shko

  për një version më të vërtetë të “are you lonestoned tonight”…

  E.o.N

  Gusht 4, 2007 at 6:48 pm

 17. Do te futemi ne nje diskutim me teme “çfare eshte e verteta?” ? 🙂

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 6:54 pm

 18. po ti duhet ta kesh emailin tim…publikoje ne fund!

  E.o.N

  Gusht 4, 2007 at 6:57 pm

 19. ???
  p.s. no-reply anyway…

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 7:00 pm

 20. vërtetë? pa lexo prapë…përderisa ti e ke e-mailin tim dhe unë të kujtova se e ke, ishte të thuhej se ti mund të më shkruash dhe ta nisësh (fillosh) atë diskutim të cilin, mund ta bësh publik, kur të të duket se ka përfunduar…ti prapë mendon se unë nuk u përgjigja, ti duhet të dyshosh vetëm për arsyen e zgjedhjes, zgjedhja vetë qe evidente!…por mos pyet, thjesht bëje!

  E.o.N

  Gusht 4, 2007 at 7:05 pm

 21. though…you already lost the preparatory round!

  E.o.N

  Gusht 4, 2007 at 7:07 pm

 22. 🙂

  Ka filluar gje diskutimi dhe une isha akoma duke degjuar The King?

  E verteta eshte ajo qe nje i trete beson duke lexuar nje shkembim?

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 7:12 pm

 23. Kthehu pak mbrapsht. Une s’mund te te pyes nga e di ti qe kam mailin tend nderkohe qe s’e kam mailin tend.

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 7:17 pm

 24. 1- Po.
  2- Jo. + nuk e kuptoj.
  3- Ti ke qenë tek blogu që unë mbaj, aty ka një faqe që titullohet e-mail, nëse e hap atë faqe – siç mundësisht ke bërë, gjen e-mailin, kështu që ti e nëse nuk e ke akoma, e di se ku të shkruash. Nuk ka më kthim mrapa.
  4- Nëse vërtetë do, mundesh. Më shkruaj dhe unë do përgjigjem. Për të tretin lëre të tresë në fund dhe me terezi!

  E.o.N

  Gusht 4, 2007 at 7:23 pm

 25. Gletsch, si te kaloi e shtuna?

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 9:18 pm

 26. Si para laptopit… yours?

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 9:23 pm

 27. E njejta gje edhe ketu… e shtune e vdekur! 😦

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 9:35 pm

 28. S’po vdes, qe s’po vdes ( e shtuna)… dhe 20 min kane ngelur…

  Shpresoj qe mbremja jote te jete me cool… 🙂

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 9:39 pm

 29. Pervec pishines se mehalles, nuk me del gje ne radar, Gletsch 😦

  Jam larg njerzve qe do ma benin te shtunen magjike…. You know, gjithe fajin e ka Continental Drift….

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 9:43 pm

 30. Ja te te hedh gershetin tutje oqeanit dhe si te shkelesh ne France, bej ç’te duah pastaj…:)

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 9:45 pm

 31. Gletsch, cila legjende ka qene me gershetat qe u varen nga ballkoni… te me vrasesh nuk me kujtohet per qamet….
  Sa per Evropen nga Amerika, ajo do jete si D-Day (legjende e vertete!)!!! (s’di pse i thone D-Day ketu zbarkimit te aleateve, por ne shqip perkon me nje fjale qe i bie tamam). E gjen dot ca fjale eshte?

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 9:52 pm

 32. D si diversant? 😛

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 9:54 pm

 33. Si thua, po te behet me i kendshem kalimi e shtune-e djele?

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 9:56 pm

 34. Edhe 120 sekonda, Gletsh… D si Danimarka!!!

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 9:57 pm

 35. Pietje eshte ajo? Bile po filloj ta dua dhe kompjuterin. 😉

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 9:58 pm

 36. Une po numuroj mbrapsht, si per vit te ri ne Times Square NYC… 100…99…98…. Come on, Gletsch, nje buzeqeshje te shton nje muaj jete….

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 9:59 pm

 37. D si Domate? (po du me u bo vegjetarian…. 😛 😛 )

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:00 pm

 38. ja ku ja hodha dhe per kete vit… :)))))

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:00 pm

 39. Te diele te vizllueshme, Swarowsk!!!! A jam prsoni i pare qe po flet kete te djele?

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:01 pm

 40. Sa merak e keni ju meshkujt te jeni te paret, mor aman…ne vend te gezosh qe ishe i fundit per te shtunen…:P 🙂

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:02 pm

 41. Nqse po, fute me rreth te kuq ne kalendar, se xheku sjell mbaresi….

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:03 pm

 42. I pari, i fundit, varet nga e sheh… une me shume dua te jem i fundit… po nejse ti e di si i tha ai niku: rossi neri, tutti fratelli…. ha ha haa… po me vertet, i fundit ma ka qejfi me shume! Ke pa ti qe me qene i fundit eshte me e zorshme?

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:05 pm

 43. Do e beja, po s’kam kalendar. Ne fakt kam nje qe ma kane dhene ne pune, po ka fytyren time persiper, dhe fotografi s’ish hiç i zoti, keshtu qe e kam bere nijet t’ia jap gjyshes se ajo me do dhe me puçrra… 😀

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:06 pm

 44. E c’jom tu i keqkuptu ato qeshjet me dy pika dhe nje “D” te madhe, mbas asaj punes se D-Dayt. Me duket sikur s’po dun me thon vetem qeshje… por edhe “Diversant”… 😀 😛

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:07 pm

 45. D si damlla? 😛

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:08 pm

 46. mos ma merr per keq, po po permend te tera gjerat e mundshme qe mund te kene shtyre amerikanet te zbresin ne Normandi… 😀 😀

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:10 pm

 47. Ha ha ha … “D” si Duku nga mullaret se do…. ehe, e mora vesh ku ma hidhnje llafne…. 😛 😛

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:11 pm

 48. hahahhahahaha

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:13 pm

 49. Gletsch, hic-hic, po 12 minuta te djele i kalove me emigrantin, qe eshte nje e 120-ta me duket… thuj c’te dush… mu mu duken si 12 sekonda…. hajt mo, s’po fol mo…. po me hypi vetja i cik ne qejf, se aq du une… 😛 😛

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:14 pm

 50. D si “duaje atdhene si shqiponja folene”? 😛

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:14 pm

 51. Ooops, paskon qen 14 minuta…

  D si “Do kenoj se mu tha grika…” 😛 😛

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:15 pm

 52. Lene, se per t’shite men jam une, po s’di as kujt t’i shes, se kta shqipfolesit qe kam verdalle ia kane there per pushime, kurse frankofonet s’kane degjuar akoma per shkrimet e emigrantit…u pa puna, do dal te shes men te peshku… 😛 😀

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:17 pm

 53. Andej ka kris rndshem me nje shkrim te Llukanit, ku thuhet se s’kemi luajtur hic me para 90-ten. Une do jap kete muhabetin tone ketu si shembull, qe nuk mund te konceptohej ne 1990-ten…

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:19 pm

 54. Po normal, se ne ’90 ishim qe te dy ne Shqiperi e hanim qofte te Tymi… 😀

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:21 pm

 55. Ajo s’do ishte qofte, do ishte shafraja vete!

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:23 pm

 56. E mire, hanim shafra ke Tymi… 😀

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:24 pm

 57. Edhe qoftet u bene me mik… por Gletsch, une s’isha pa miq fare dhe ca qofte per ne do i xirrja nga fundi i dheut…. birre me kriko…. cigarja vu…. mhabete me kripe dhe me gjongul… Gezim Kulufi te cepi i lokalit duke bertitur cdo 5 minuta “u shofshin jevgjit” dhe “ori lloi lloi, gjymsat jevgj, gjymsat gaxhoj…” he si te duket, a nuk eshte ky nje tjeter perkufizim i lumturise?

  D si Dum Baben! :p

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:29 pm

 58. :)))
  Lumturia (shkurt Lumja) dora vete… 😛 😀

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:30 pm

 59. D si Dashke ti! 😛

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:32 pm

 60. Pse po me duket sikur t’erdh ora e gjumit, Gletsch?
  D si Dreams?

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:32 pm

 61. D si s’Du! 😛

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:33 pm

 62. Mire po e zgjas edhe nje cike fare, para se te me besh lanet: dy jevgj nga tavolina fqinje shohin me zili birrat tona. Ne na vjen keq. I themi po hecni ketu dhe u japim nga nje birre (13 leke te vjetra benin ne ate kohe, bira nuk ishte e keqe, per bese!). Jevgjit vijne, syte ju xixellojne, dhe pastaj na thone “pse rrini te vranum ju?” (dmth pse rrini kaq serioze?)

  D si Dardanelet (Canak-kalaja)

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:36 pm

 63. PS sa me siper eshte ngjarje e jetuar…. jo te tymi, por te “Derri”…

  D si Derri? 😛 😛

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:38 pm

 64. D si Do shkoj te fle tani, se e mora shafrane, siç thua zotrote… 😀

  Mbremje t’vizllushme!

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:40 pm

 65. Swet Dreams!!!

  Emigrant

  Gusht 4, 2007 at 10:45 pm

 66. Danke!

  akull-naja

  Gusht 4, 2007 at 10:47 pm

 67. gezuar festen

  ET

  Gusht 5, 2007 at 2:35 pm

 68. ..e Zviceres, Aklli
  Ps: 70 😀

  ET

  Gusht 5, 2007 at 2:36 pm

 69. Erdhe nga dëti ti, ET?
  🙂

  akull-naja

  Gusht 5, 2007 at 6:03 pm

 70. aklli 🙂
  jam a grenoble…nuk eshte shume large nga kufiri

  tu connais???

  ervivi

  Gusht 11, 2007 at 9:08 am

 71. Ervivi, une jam ne FR, nja tre ore larg nga Grenoble…

  akull-naja

  Gusht 11, 2007 at 9:26 am

 72. ahaaaaa…tani e kapiskova une 😀 thashe se me thoshe qe ishe ne zvicren franceze…se kshu me ishte fiksu :s
  nejse…kur t bjeri rruga knej na thuj 🙂

  ervivi

  Gusht 11, 2007 at 10:32 pm


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: